Blog > Komentarze do wpisu

Awantura o OFE - o co chodzi? O nasze pieniądze

Chyba mało kto jest w Polsce miłośnikiem otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Nic dziwnego, bo niegdyś sporo na wyrost obiecywały przeciętnemu Kowalskiemu w reklamach emeryturę pod palmami.

Nie zmienia to faktu, że chcąc nie chcąc wpłacaliśmy do OFE składki, czyli NASZE pieniądze. Te pieniądze były przez OFE inwestowane. Za sporą część OFE kupowały obligacje skarbowe emitowane przez ministra finansów. Kupowały, bo musiały - takie były przepisy.

Teraz minister finansów wychodzi przed kamery razem z premierem i mówią: zrobimy reformę OFE (słowo "reforma" kojarzy się pozytywnie, więc pod tym hasłem politykom łatwiej jest wcisnąć wyborcom każdego gniota). Owa reforma ma polegać na tym, że zabierzemy OFE obligacje skarbowe i je umorzymy. W zamian drodzy obywatele dostaniecie zapisy na koncie w ZUS - zachwalają Rostowski z Tuskiem.

Teraz spróbujmy przełożyć ten język propagandy na język polski. Prawda jest taka, że rząd chce zagrabić pieniądze odłożone przez przyszłych emerytów w formie obligacji skarbowych w OFE, w zamian dając im wirtualne pieniądze w wielkiej piramidzie finansowej, jaką jest ZUS (podobnie jak Amber Gold i inne tego typu firmy-krzaki ZUS finansuje wypłaty dla jednych wpłatami od innych).

Pod hasłem "reformy" politycy (niegdyś określający się kłamliwie jako "liberalni") chcą zagrabić ponad 140 mld zł oszczędności przyszłych emerytów, bo nie chce im się przeprowadzić prawdziwych reform w celu zatrzymania narastania deficytu budżetowego i długu publicznego.

Najciekawsze jest to, że jakoś nikt przy okazji "reformy" OFE nie wspomina że przecież niedawno pan Tusk wydłużył nam wiek emerytalny. Wszystko układa się tymczasem w jedną logiczną całość: czy nie jest przypadkiem tak że politycy chcą zagrabić nasze oszczędności, jednocześnie obiecując kokosy na emeryturze, do której i tak nie dożyjemy, bo ze względu na groźbę bankructwa ZUS-u wiek emerytalny trzeba będzie jeszcze podwyższać "x" razy???

piątek, 20 września 2013, obiektywww

Polecane wpisy